Каталог товарів
Графік роботи:
з 8-30 до 21-00 (пн-сб)
Сортування сміття — це необхідно, екологічно, а у західних країнах ще й обов'язково.
14.01.2019
Сортування сміття — це необхідно, екологічно, а у західних країнах ще й обов'язково. Хоч в Україні і немає централізованої системи, в містах працює чимало центрів, які збирають упаковки на переробку. А значить, починати сортувати власні відходи можна хоч завтра! Чи сьогодні.
 
В побутовому смітті дуже багато цінних і небезпечних матеріалів. Наочним підтвердженням того, що не тільки на Заході, а й в Україні можуть успішно виготовляти продукти з вторсировини, стала недавно випущена видавництвом «Ранок» дитяча енциклопедія Анни Клейборн і Брендана Кірні «Дивовижна подорож у світ тварин». Папір, на якому вона надрукована, виготовлений з переробленого «тетрапак» - упаковок з-під соків, матеріалу, який повністю підлягає ресайклінгу, тобто переробці.
 
Якщо ми не будемо розділяти сміття, то воно все перемішується і коли люди вручну його сортують, то контактують зі шкідливими сполуками, розбитим склом та іншими об'єктами які можуть завдавати шкоду здоров'ю. Тому варто розділяти сміття ще на етапі його утворення, щоб здавати цінні матеріали, а небезпечні вилучити і передати на утилізацію. В результаті нам залишиться мати справу лише з органікою. 
 
На єдиній в Україні Зміївської картонно-паперовій фабриці є обладнання для переробки «тетрапак», але виробники скаржаться на катастрофічну нестачу сировини. Таку упаковку в нашій країні майже ніхто не збирає і не приймає - занадто клопітно і дешево. А ось в пункти «Прихисти пакет!» її можна здати в будь-якій кількості.
 
Що ж потрібно робити, якщо ви хочете почати сортувати сміття:
 
По-перше, варто знати, куди ви це будете нести. 
До речі, українцями вже створено безкоштовний додаток "Сортуй", який покликаний полегшити процес сортування сміття. У ньому зібрані рекомендації по утилізації відходів, а також адреси доступних станцій прийому вторсировини.
 
За даними Державної служби статистики України, у 2017 році в Україні було вироблено 366 400 000 тон відходів - на 24% більше, ніж роком раніше. При цьому динаміка утилізації відходів опустилася нижче за позначку в 25%. 
 
Також волонтери екоруху регулярно проводять майстер-класи, на яких протягом півгодини вчать правильно сортувати відходи.
 
По-друге, роблячи покупки в магазині, відмовтеся від поліетиленового пакета, попросіть упакувати все в багаторазовий судок або екоторбу. Так ви подбаєте не тільки про навколишнє середовище, але і безпосередньо про власне здоров'я.
 
Наступний крок – заведіть собі друге відро або коробку. Туди потрібно збирати все чисте і виготовлене з чотирьох матеріалів: папір, скло, метал і полімер (будь-який). Ваше завдання визначити з чого зроблена упаковка, помити її, витрусити залишки їжі і покласти у цю другу коробку. Потрібно зауважувати, чи не зіпсувався матеріал від контакту з їжею. Наприклад, папір, який контактував з їжею не можна переробляти.
 
Коробок з піцою це теж стосується. За кордоном їх не переробляють, але у нас, якщо дно коробки було захищене фольгою і не забруднилося, його можна здати, а верхню частину викинути.
 
Пластикові упаковки можна мити, їх приймають. А от ПЕТ пластик не приймають — його треба навчитися відрізняти за маркуванням (цифра 1 в трикутнику). Наприклад, ПЕТ пляшка, яка контактує з олією, змінює свої властивості і коштує менше, ніж пляшка з-під води. Все тому, що з такого пластику вже не виготовиш продукти хорошої якості.
 
Загалом, мити потрібно те, що може запліснявіти. Це молочна продукція, консерви — після газованих напоїв, алкоголю, додатково мити упаковку не потрібно.
 
Далі — не викидати небезпечні відходи і збирати їх окремо. З їх здачею в Україні великі проблеми — у нас ніде не переробляють батарейки, їх лише збирають на зберігання. На сайті мінприроди можна знайти перелік компаній, які утилізують небезпечні відходи, але за це потрібно буде заплатити. 
 
Четвертий крок — взяти зібрану сировину і принести її у пункт прийому. Там може виявитися, що у вас приймуть не все, що ви принесли. У такому випадку запам'ятайте, що у вас не прийняли і просто не купуйте. Єдиний вихід — банити виробників, які використовують такі упаковки. Наприклад, гнучкі упаковки, які ніде у світі не переробляються. Ще не переробляються упаковки зі сріблястим напиленням від морозива та печива, деякі магазинні судочки для м'яса. 
 
Обгортки з пластикових пляшок не потрібно знімати, вони переробляються усі разом — пляшка, обгортка і кришечка.
 
Гігієнічні засоби ні в якому разі не можна викидати у органічне сміття — це все пластик і він дуже шкідливий. Він ніде не переробляється і лише в деяких країнах цим займаються, щоправда це дуже дорого. На спеціальних заводах такі товари стравлюються бактеріями і з залишку виробляється гнучка покрівля. Але такі методи були розроблені якраз тому, що держава передбачає відповідальність за виготовлення товарів, які не переробляються. Якби компанія не змогла довести, що її продукція переробляється, то на неї чекають великі податки. Саме тому наявність законодавства у цій галузі підштовхує розвиток стартапів, що займаються новими методами утилізації.
 
Десь місяць-два після початку сортування буде складно. Потрібно себе налаштувати на те, що перші кілька місяців ви навчаєтесь, адже за кордоном люди навчаються цьому з дитинства. Потім це поступово стає природнім, тому потрібно дати собі час, щоб звикнути до цього. Здаючи упаковки в центрах сортування, потрібно запам’ятовувати, що не приймають і не купувати це наступного разу в супермаркеті. Інакше ніяк.
 

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям:
Поділитися: