Шкільна документація

З переходом школи на засади НУШ, сучасна педагогіка намагається вдосконалити процеси навчання та управління. Для цього знадобиться спеціалізована документація. Вона допоможе полегшити процес підготовки до проведення уроків, підвищити рівень управління школою, спростити методи обліку, зробити його більш своєчасним, підвищити якість функцій та результатів діяльності школи тощо.

Школа - це організм, який має працювати злагоджено. Шкільна документація допомагає виконувати функції, покладені на школу - планування навчального процесу, проведення виховних заходів, ведення господарської діяльності, ведення навчального, бухгалтерського та педагогічного обліку, ведення звітності, організація діловодства.

Яку шкільну документацію пропонує «Ранок»?

Щоб керувати процесом і «тримати руку на пульсі», педагогам потрібна чітка організація. Шкільна документація, запропонована на ranok.com.ua, ділиться на групи:

- Навчально-педагогічна. До цього розділу входять особисті справи, класні журнали, журнали груп продовженого дня та факультативів, журнали обліку уроків, які були пропущені або заміщені, книги обліку бланків та видачі залишків, книги протоколів тощо. «Журнал планування та обліку роботи гуртка» від видавництва «Ранок» розроблено МОН України. Вчитель заповнює мету та основний зміст роботи гуртка, дні та години занять, план роботи за півріччя навчального року, відомості про членів гуртка, облік відвідуваності, остаточні списки робіт, які були закінчені тощо. На сайті можна обрати табелі для позначок про навчальні досягнення учнів та відвідування школи із захисною сіткою.

- Накази.

- Регламентуюча шкільна документація. Сюди входять журнали з техніки безпеки та розклад уроків.

- Плани роботи. Цей розділ включає в себе плани з виховних заходів, методичні рекомендації щодо організації спортивної роботи школи, шкільної бібліотеки та загальні шкільні плани.

- Статистична звітність.

- Шкільна документація з фінансово-господарської діяльності. У цьому розділі є списки інвентаризації, складський облік та техпаспорт школи.

- Додаткові посібники та методична література. «Довідник справді «лінивого» вчителя» від видавництва «Основа» містить підхід, який пропонує Джим Сміт, заснований не на хитрощах або швидких рішеннях, а на реальному навчанні. Ця книга - шпаргалка для вчителя. Написана легко, має багато інформації «для подумати». «Книга директора закладу загальної середньої освіти» від «Основа» допоможе підготуватися до аудиту та сертифікації. Містить зразки документації для роботи школи, структурні схеми основних типів уроків, схеми аналізу уроків, зразки документації внутрішньошкільного контролю у початковій школі (відповідно концепції НУШ), підготовку до аудиту. «Настільна книга заступника директора закладу загальної середньої освіти» від «Основа» розроблена за принципом НУШ. За QR-кодом містяться схеми, таблиці і протоколи для копіювання. У книзі надано структурні схеми основних типів уроку, схеми аналізу, протоколи та бланки для внутрішнього контролю за педагогічною діяльністю, за впровадженням шкільної документації та виконанням навчальних програм. Особливу увагу приділено внутрішньому шкільному контролю у початковій школі відповідно до концепції НУШ. Розроблено для заступників директора з навчально-виховної та методичної роботи загальноосвітніх навчальних закладів, гімназій та ліцеїв.

Навіщо потрібна шкільна документація?

Шкільна документація розроблена спеціально для учительської молоді та досвідчених учителів, які хочуть викладати менше, щоб їхні учні знали більше. Якісна шкільна документація дозволить полегшити ведення уроків та спростить виконання основних шкільних функцій.