Каталог
Е-книги
Графік роботи:
з 9-00 до 21-00 (пн-пт), з 10-00 до 19-00 (сб)
Така важлива, але дещо незвідана young adult література

Звідки і чому з’явилася література young adult 
Термін янг едалт / young adult нині дуже вживаний і популярний на видавничому ринку. Ним позначають літературу для підлітків (12–18 років). Звісно, література для осіб підліткового віку має широке видове розмаїття (це навчальні, науково-популярні твори, видання для дозвілля), але терміном young adult зазвичай послуговуються саме для означення художньої літератури (young adult fiction). 


Цікавим є той факт, що виокремлювати цю літературу почали не видавці, а бібліотеки, щоб задовольнити запити своїх читачів, допомогти їм перейти від читання дитячої літератури до дорослої. Так, 1956 року Американська асоціація бібліотек почала орієнтуватися на юнацтво (young adult) як на окрему категорію відвідувачів й активно вживати цей термін. А наступного року була створена Асоціація бібліотечних послуг для юнацтва (Young Adult Library Services Association), що відіграла неабияку роль у становленні young adult літератури. Вона задала напрямок цій літературі, і можна навіть сказати, що диктує її тренди: завдяки асоціації певні автори вважаються найкращими в цій літературній категорії. Як саме це відбувається? Асоціація започаткувала низку доволі авторитетних премій, серед яких – Премія Майкла Л. Прінтца, яку щорічно вручають за найкращу книгу за підлітків. 


Особливості й жанрове розмаїття young adult 
Здавалося б, усе просто: young adult література – для читачів-підлітків. Проте підлітковий вік неоднорідний, і твори для молодших підлітків значно відрізнятимуться від тих, які читають старші підлітки і, власне, юнацтво.  Головному герою твору young adult зазвичай 15-18 років. Переважно в цій літературі висвітлюють такі теми: конфлікти з батьками, цькування у школі, інтернет-булінг, перші кроки на шляху професійної, соціальної, фінансової самостійності, ризикована поведінка і зумовлені нею пригоди, сексуальний досвід. І, зважаючи на таку тематику, на українському ринку young adult сприймають як літературу для читачів віком від 14 до 18-25 років. Утім це література, яку із задоволенням читають і дорослі (дослідження показують, що вони становлять половину читачів young adult літератури). 


У своєму жанровому різноманітті young adult література не обмежена: це реалістична і романтична проза, пригоди й детективи, психологічні трилери й історичні романи, як «Саксонські хроніки», фантастика, зокрема кіберпанк, як «Хроніки Місяця» і фентезі, як «Скандер», зокрема урбан-фентезі. 


Топові автори young adult літератури 
Чимало творів young adult мають екранізації, що робить їх ще більш популярними. Тут не можна не згадати роман Сари Дессен «Безсоння для двох», романтичну трилогія Дженні Хан (серія «Усім хлопцям»), що екранізовані Netflix.


Показовим з цього погляду є й роман-фентезі «Скандер та викрадення однорога» британської письменниці Аннабель Стедмен: Sony Pictures придбала права на його екранізацію ще до виходу першого роману серії.


Твори young adult літератури визнаних американських (Сара Дессен, Венді Лоджіа, Дженні Гендрікс, Тед Каплан, Кара Макдауелл), німецьких авторів (Ізабель Абеді) у видавництві «Ранок» об’єднані в серії «Young adult. Сучасна проза». До речі, Сара Дессен є лауреаткою премії Маргарет А. Едвардс 2017 року від Американської бібліотечної асоціації за визначний внесок у літературу для молоді, а твори Ізабель Абеді відзначені Німецькою молодіжною літературною премією як найкращі книги для підлітків.


Представлена література young adult у видавництві не менш цікавими творами й поза цією серією: «Ігри спадкоємців» американської авторки Дженніфер Лінн Барнс, «Срібний снігопад» британської письменниці Лаури Вуд, «Провідник» шотландської письменниці Клер Мак-Фолл, «Спадкоємець» норвезьких авторів Анне Ґюнн Гальворсен і Ранді Фюґлегауґа. Особливо варто підкреслити й наявність творів українських авторів: романи «Врятувати березень» Андрія Кокотюхи і «Зеро» Юлії Ілюхи, збірка «Легендарій дивних міст».


Молодь дуже важлива й активна частина суспільства, що здатна змінювати його на краще. Young adult література покликана сприяти особистісному й соціальному становленню і самоусвідомленню молоді, і зараз цей сегмент творів впевнено посилює свої позиції в літературному світі.


Українські бібліотеки, звісно, також не лишаються осторонь сучасних тенденцій і зацікавлені якомога краще розуміти особливості такої літератури. З огляду на це видавництво «Ранок» у співпраці з благодійним фондом «Бібліотечна країна» створило лекційний мінікурс «Література для підлітків і молоді: видова специфіка та шляхи популяризації серед читачів». Записи лекції й презентації до них доступні для всіх охочих:
Лекція №1
Лекція №2
Презентація №1
Презентація №2
Тож запрошуємо до перегляду.

 

Товари з цієї статті
Ігри спадкоємців
Дженніфер Лінн Барнс
390,00
Провідник. Книга 1
Клер Мак-Фолл
280,00
Вигнанці. Книга 3
Клер Мак-Фолл
280,00
Спадкоємець. Книга 1
Анне Ґюнн Гальворсен
340,00
-20%
Врятувати березень
Кокотюха А.
270,00
216,00
Зеро
Ілюха Ю.
250,00
-20%
Легендарій дивних міст
Сіліна А.А.
340,00
272,00
Спиннер
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям:
Поділитися: